17 Haziran 2016 Cuma

Uzay (Bütünleştirilmiş Sanat-Drama Etkinliği)

Etkinlik Planı
(Uzaya gidiyorum)
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Sanat-Drama Etkinliği – Büyük Grup Etkinliği
Yaş Grubu : 48-60 Ay
  Kazanım ve Göstergeleri
Bilişsel Gelişim Kazanım 2
·         Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri:Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar.Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
Motor gelişimi Kazanım 4
·         Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri:Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )

Materyaller: Her çocuğa iki adet su şişesi,kraft kağıdı, folyo, eva, gezegen resimleri.

Sözcükler :Roket, Uzay,Gezegen.

Kavramlar: yakın,Uzak
                                                      
                                              Öğrenme Süreci

Öğretmen sınıftaki masaları u şeklinde yerleştirir.Çocuklara ‘’Gezegenleri izlemiştik peki daha yakından bakmaya, seslerini duymaya ne dersiniz?’’(şapkalı kedi uzay animasyonu ve gezegenlerin sesleri, gezegen kardeşler şarkıları güne başlamada izletilir.) ‘’Ama başka bir gezegene gitmek için bir rokete ihtiyacımız var.Böylece böylece roketimizle çok uzağa gidebiliriz’’Çocuklara ellerindeki şişeleri folyo ile kaplamaları söylenir.Daha sonra eva parçalarını istedikleri gibi keserek folyo kaplı şişelerin üstüne yapıştırırlar.Folyo kaplanmış ve süslenmiş iki şişe yan yana getirilerek silikon tabancasıyla yapıştırılır.Kapağı alt tarafa bakacak şekilde Çocukların sırtında duracak şekilde uzun karton parçalarıyla sap yapılarak sabit kalması sağlanır.Sınıfın belirli yerlerinde gezegenlerin resimleri vardır. Dünyadan yola çıkıp tüm gezegenleri teker teker gezerler ve gezerken özelliklerinden bahsederler.En son güneşe gelinir, güneşin bir gezegen değil de yıldız olduğu söylenir.Yıldızlar hakkında konuşulur, takım yıldızlarının resimleri gösterilir. Çember olunarak yıldızlarla ilgili şarkı söylenip hareketleri yapılır.
                                               Uyarlama
Öğrencinin istediği renk eva seçmesi sağlanır.Kesimde fiziksel olarak destek olunabilir.Kaplama sırasında ihtiyacı olursa destek olunur.Gezilecek yerler önceden gezdirilir.


                                                     Değerlendirme
       Betimleyici Sorular
      Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?

Duyuşsal Sorular
 Roketle uzaya gitmek nasıl bir histi?
Dikkatinizi çeken gezegen hangisi oldu ?

Bir gezegen olsaydınız nasıl bir gezegen olurdunuz, hangi gezegene benzerdiniz? (Dünya ya uzak mı yakın mı, ne renk, uydunuz olur muydu)

Ek 1
Ben her gece penceremden gökyüzüne bakarım(ellerle penceren bakılıyormuş gibi yapılır)
Gümüş renkli yıldızları saymaya çalışırım(yukarı bakılarak parmakla yıldızlar sayılır)
Bir değil ki on değil ki sayılmıyorlar(parmaklarla bir ve on gösterilir)
 yüz değil ki bin değil ki milyonlarca var(eller iki yana açılır havaya doğru kaldırılır)
Yıldızlar yıldızlar(iki el de havaya kaldırılır) minicik minicik yıldızlar(eller yere doğru indirilir ve dizler yavaş yavaş yere yaklaştırılır )
Yıldızlar yıldızlar minicik minicik yıldızlar()x2)

UZAY, Gezegenimin Yüzeyindeki Patlama (Fen Etkinliği)

                                                                     Etkinlik Planı
(Gezegenimin Yüzeyindeki Patlama)
Etkinlik Çeşidi : Fen Etkinliği
Yaş Grubu : 48-60 Ay
                                               Kazanım ve göstergeleri
Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır)



Motor Gelişim : Kazanım 3                                                                                                                                                   
·         Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar (Göstergeleri: Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atar)   
Sosyal Duygusal Gelişim : Kazanım 7
·         Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.( Göstergeleri: Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.)

Materyaller :  un, soda, alkaseltzer, sim
Sözcükler:gezegen, patlama
                                                      Öğrenme Süreci
   Sınıf iki gruba ayrılır. İki grubun da önünde bir tepsi vardır öncelikle un tepsilere dökülür. Daha sonra alka seltzer öğretmen tarafından tepsilere koyulur. Çocukların sim serpmesi sağlanır bu karışıma. Son olarak da soda dökülür ve gezegenin yüzeyindeki patlamalar incelenir, hakkında konuşulur.
                                               Uyarlama
  Çocuğun Malzemeleri önceden incelemesi sağlanır. Rahat görebileceği katılabileceği bir yere oturtulur.İhtacının olduğu yerde sözel olarak destek olunur.
Değerlendirme 
Betimsel Sorular
Deneyde hangi malzemeleri kullandık?
Duyuşsal Sorular
Deneyi yaparken zorlandığınız bir yer oldu mu?

Yüzeydeki patlamalar nasıl oluyor? Neden oluyor?

Aynı-Farklı (Sanat etkinliği)İstasyon tekniğiyle

 ETKİNLİK PLANI
                                                 (eşini bul resmini yap)
Etkinlik çeşidi: Sanat Etkinliği ( Büyük grup etkinliği)
Yaş grubu: 48-60 Ay
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
Motor Gelişim
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.( Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar
Dil Gelişimi
Kazanım 1. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşmayı başlatır .konuşmayı sürdürür Konuşmak için sırasını bekler)

Bilişsel Gelişim
Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri:. Nesne/varlıkları rengine göre ayırt eder, eşleştirir.  Nesne/varlıkları dokusuna  göre eşleştirir.)

Materyaller : pastel boyalar, iki büyük kraft kağıdı.
                                                         
Kavramlar: aynı-farklı

ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen elinde bir kutuyla çocukların karşısına geçer. ‘’Bu kutunun içinde ne olabilir?’’ gibi sorular sorar, çocuklarla sohbet eder.Tahminlerini alır.
 Kutunun  içinde;üzerinde böcek,sincap,tavşan,kedi,çiçek,kelebek,timsah,ağaç olan kartlar vardır. Kartlar yere serilir. Ve çocukların özgürce seçmesine olanak sağlanır.kartını alıp boynuna asan yerine oturur. Daha sonra öğretmen her karttan iki tane bulunduğunu ve kendi kartının aynısının başka birinde de olduğunu söyler. Öğretmen aynı kart sahip öğrencilerin eşleşmesi yönergesini verir.Çocuklar dört  gruba ayrılır.masaların üstündeki kraft kağıtlarının ortasında ünlü ressamların(kokoschka, kandinsky) resimleri yapıştırılmıştır önceden.Bu ressamlar hakkında konuşulur, bilgi paylaşımı yapılır.İstasyon tekniği uygulanır: Dört masadan birincisinde, sadece aynı- farklı yaprak çeşitleri vardır. İkinci masada kozalak, ağaç kabukları,kraft kağıtları. üçüncü masada boncuklar pullar, ipler dördüncü masada boyalar vardır.)Müzik başlayınca çocuklar resimleri tamamlamaya başlar.Müzik bitince gruplar öğretmen rehberliğinde yer değiştirir. Diğer grubun kaldığı yerden resmi tamamlamaya devam ederler.her müzik bitiminde grup değişikliği olur ve çocuklar tüm malzemeleri kullanmış olurlar.
DEĞERLENDİRME
Betimleyici sorular
kraft kağıtlarının üzerindeki resimler neye benziyorlar?
                                                                                                                                                                                                                                           Duyuşsal sorular:
Kocaman dört  resmi de hep birlikte yaptık, resim yaparken zorlandınız mı?
Müzik bitiminde ortaya çıkan resimleri beğendiniz mi?
Sizce bu resimler neyi anlatıyor?                                                                                                     
Uyarlama:
Sınıfta otizm olan bir çocuk varsa:
Çocuğun sınıftaki durumuna göre etkinlik sırasında sırayla sözel yardım, işaret, ipucu, model olma ve fiziksel yardım kullanarak çocuğun arkadaşlarına eşlik etmesi sağlanır.kalabalıktan rahatsız oluyorsa, arkadaşlarının arasında durmak istemiyorsa, zorlama yapılmaz.etkinliğe katılmak istemezse, ilgisini çeken başka bir bireysel etkinlik yapabilir.

MESLEKLER(Okul Öncesi Bütünleştirilmiş Sanat ve Drama Etkinliği)

Etkinlik Planı
(Hayallerimiz)
Etkinlik Çeşidi : Drama-Sanat  Etkinliği – Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği
Yaş Grubu : 48-60 Ay
  Kazanım ve Göstergeleri
Bilişsel Gelişim  Kazanım 1
·         Nesne/durum/olaya dikkatini verir.(Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Motor Gelişim Kazanım 4
·         Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri:Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )

Materyaller:Canlandırabilecekleri mesleklere ilişkin olabildiğince malzeme (kuaförlük için saç spreyi,tarak,kurutma makinesi şarkıcı için kumaşlar,süslü atkılar vb, doktorluk için steteskop beyaz önlük vb. Çocukların boylarında Kraft kağıtları çeşitli renkte boyalar ipler, kumaşlar
Sözcükler :,Önce sonra şimdi, meslekler hayaller

Kavramlar: Zaman (önce sonra şimdi )
                                                     
                                               Öğrenme Süreci

Öğretmen ısınma çalışması olarak kısaca mesleklerden bahseder.Sonra grup halinde doktor gibi olun öyle davranın komutunu verir.Çocuklar doktor gibi olur.Ardından öğretmen gibi olmak , kuaför gibi olmak dişçi gibi olmak komutlarını verir.Bu esnada çocukların fikirlerini alabilir.Onlara sizin aklınıza gelen meslekler var mı? Varsa haydi hep birlikte onları da deneyelim der.Bu şekilde ufak düzeyde bilgileri de ölçülmüş olur. Ardından Esas çalışma olarak pandomim çalışması yapılır. Her çocuktan hayalindeki mesleği büyüdüğünde ne olmak istediği sözcük kullanmadan sınıfa önceden getirilen materyalleri kullanarak kısa kısa canlandırmaları  istenir.Seyirciden (Diğer çocuklar)tahminler alınır.Kimse tahmin edemezse canlandıran çocuk sınıfa bunu açıklar. Her çocuk bu etkinliği yaptıktan sonra değerlendirmeye geçilir.Değerlendirme esnasında çocuklardan bu hayallerini unutmaması istenir.Çünkü değerlendirmenin ardından bu hayalleri resmedecekleri söylenir.
     Çocuklar sınıfa geldiğinde her çocuk için onların boyunda bir Kraft kağıdı vardır.Bu kağıtların üzerine her çocuğun bedeni kaba hatlarıyla çizilir.İşlem tamamlandıktan sonra çocuklar az önce söylediğiniz meslekleri hayallerinizi hatırlıyor musunuz ? diye sorulur. Şimdi bu hayallerimizi resmetmenizi istiyorum. Hayaliniz gerçek olsaydı, nasıl giyinirdiniz, saçlarınız nasıl olurdu , mesela gözlük takar mıydınız gibi yönlendirmelerle çocukların hayallerindeki meslekleri çizmeleri bedenlerini o görüntüye bürümeleri istenir.Etkinlik bittikten sonra yapılan çalışmalar bütün okulda sergilenir.
                                                     Değerlendirme
Betimleyici Sorular
Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?
Hangi mesleği seçmeyi tercih ettiniz?
Duyuşsal Sorular
Neden doktor-kuaför vb olmak istiyorsun ?

Bu hayaline ulaşsaydın ne hissederdin?
Hayallerine ulaşamazsan ne hissedersin?
Yaptığın resimdeki sen mutlu mu ?
Kazanımlara Yönelik Sorular                                                                                               
Daha önceleri başka bir meslek hayal etmiş miydiniz ?  Ya da sonrada bu fikriniz değir mi acaba ?                                                                                                                       Şimdi birer çocuksunuz çocukların da bazı görevleri vardır en büyük görevinizin ne olduğunu biliyor musunuz ? (oyun oynamak cevabı beklenir cevap gelmezse öğretmen bu cevabı bulmaları için onları yönlendirir.)                                                                                                     Yaşamla İlişkilendirme Soruları                                      
 Anne ve babasının mesleğini bilen var mı ?                                                      
Uyarlama : Sınıfta otizm olan bir çocuk varsa:
Öğretmen otizmi olan çocuğun performansına göre etkinlik içinde sırasıyla sözel yardım, işaret, ipucu, model olma ve fiziksel yardım kullanarak çocuğun bu etkinliği uygulamasına yardım etmelidir.(Canlandırma yaparken sınıfın dikkatlice onun dikkatini dağıtmadan dinlemeleri sağlanır.Dikkat dağıtan uyarıcı ortamdan çıkarılır.takıldığı yerlerde ufak ipuçları verilebilir.)